Ezért egyél sok sütőtököt
Sütőtök-szezon van, és egészen január végéig lesz is, ami számomra nagyon jó hír, mert az egyik kedvenc zöldségem. Igazán sok mindent lehet belőle készíteni, finom desszerteket, leveseket, köreteket is. De étkezésen kívül másra is jó. Például töklámpás-készítésre, vagy betegségek megelőzésére.
A sütőtök már az indiánoknak is a kedvelt eledele volt. Közép- és Dél-Amerikából indult hódító útjára, több száz éve már Európa-szerte is ismert, és kedvelt zöldség. A második világháború után, a szűkös esztendőkben a népnek a legfőbb tápláléka volt. A sütőtök amellett, hogy finom, fontos is a szervezetünknek a tápanyagtartalma miatt.
Az egyik legízletesebb zöldséget nemcsak azért szeretjük, mert változatosan elkészíthető, de sok egyéb jó tulajdonsága is van. Összegyűjtöttem néhány értékes tulajdonságot, ami miatt még jobban tesszük, ha szeretjük a sütőtököt.
5 dolog, ami miatt érdemes szeretni a sütőtököt
1. Egy valóságos téli vitaminbomba
Nem elég ezerszer mondani, hogy a hideg idők bekövetkeztével az embernek még inkább szüksége van arra, hogy odafigyeljen az egészségére. Jön a tél, és nemcsak a meghűléses betegségek – az utóbbi időkben a koronavírus is – látogatnak el az otthonainkba, mint régi jó ismerősök, de szerencsére a sütőtök szezonja is a hideg évszak beköszöntével érkezik. Szeptembertől egészen januárig válogathatunk a szebbnél szebb, és jobbnál jobb tökféleségek között, így nagy baj nem érhet bennünket, ha sokat eszünk belőle.
A zöldség húsa igen gazdag karotinoidokban. Színe sötétsárga, és az is jelzi, hogy sok béta-karotint tartalmaz, ami a szervezetünkben A-vitaminná alakul, és az A-vitamin nagyon fontos a látás, és a szem egészségéhez. Húsz dekagramm sütőtök A-vitamin szükségletünk több mint a dupláját tartalmazza. Gazdag C-és E-vitamin forrásunk, a magja pedig magnéziumot, káliumot és B- vitamint szolgáltat a szervezetünknek. Magas vastartalma miatt nőknek különösen fontos táplálék. Szénhidráttartalma akár a burgonyáé.
A sütőtök a fent felsorolt vitaminok mellett tartalmazza még a következőket: kalcium, cink, mangán, réz, foszfor, biotin, niacin, pantoténsav, a B-vitaminok közül a B1, B2, B6 vitaminok és folsav. Mindennek köszönhetően pedig egészségmegőrző, gyógyító hatással bír.
Ami még nagy előnye, hogy könnyen emészthető, így kiváló a csecsemőknek is, hozzátáplálás idején, akár burgonyával keverve, anyatejjel, vagy tápszerrel hígítva.
Vegetáriánus konyhához a rengeteg vitamin miatt pedig nélkülözhetetlen.
Tele van vitaminnal.
2. Segít a fogyásban, és ráadásul ránctalanító hatású is
Szerintem ennek a nagyszerű hírnek egyetlen hölgy sem tud ellenállni. Véleményem szerint többet árt egy krémtípus, mint használ, ezért semmiféle krémet nem használok, így számomra főleg tökéletes megoldás egy ízletes sütőtök-köret.
Magas a rosttartalma, emiatt igen laktató étel a sütőtök, és kutatások igazolják, hogy a rostban gazdag étrend segíti a fogyást, illetve az egészséges testsúly megtartását. Közben viszont kevés kalóriát tartalmaz. Száz grammban mindössze 336 kJ, vagyis 80kcal van, így diétára is kiváló.
A sütőtök fogyasztása szebbé teszi bőrünket, mivel a benne lévő karotinoidok miatt bőrvédő hatásuk ismert, és segítenek felvenni a harcot a ráncok idő előtti kialakulásával szemben is. A szeplő és egyéb bőrhibákat is kezelték már sütőtök segítségével.
Fogyókúrához is kiváló, ráadásul egészséges is.
3. Csökkenti a rák kockázatát, de emellett más betegségeket is elűz
Ha másért nem is, ezért egészen biztosan megéri sütőtököt enni. A benne lévő béta-karotinnak ugyanis rákmegelőző hatása is van, fentieken kívül.
Gyógyítja a gyulladásos betegségeket, jó megfázásos, meghűléses problémákra, tüdőgyulladásra, és egyéb tüdőkárosodások kezelésekor is használják. Enyhíti az allergia okozta köhögést, és tüsszögést, csökkenti az asztma-rohamokat. Korábbi években még kígyómarást is kúráltak vele.
A népi gyógyászatban májbetegségek, és vesebetegségek esetén alkalmazták, jótékony hatással van a szívműködési zavarokra, emésztési problémákra, kiváló hashajtó, és béltisztító zöldség, és használták égési sérülések gyógyítására is borogatásként. A sütőtök a megfázásos betegségeknek is hatékony ellenszere: tüdőgyulladás, felfázás, légúti megbetegedések, köhögés esetén hasznos. Erősíti az immunrendszert, és rákmegelőző hatású. Allergia és bőrpanaszok ellen is javallott.
A sütőtök magja éppúgy gyógyító hatással bír. A köszvény ellenszere, és férgesedés ellen is használják már hosszú évek óta.
Nemcsak a húsa, de a magja is jótékony hatású.
4. Változatos ételek készíthetők belőle
Saláta, krémleves különböző változatokban, torta, pite, muffin, tésztafélék, mint például rizottó, gnocchi, vagy ravioli is készíthető sütőtökből, de én már nokedli-tésztába is kevertem bele. Édes íze miatt ráadásul az édes ételekbe nem szükséges cukrot adagolni, mert a megfelelő mennyiségű cukortartalom miatt sokszor elég annyi édes íz, amennyi a sütőtökben van.
Sok nagy kedvencem van, imádom a krémleveseket, a muffint, de a kedvenc sütőtökös táplálékom az egy pite.
Több, mint harminc éve vegetáriánus vagyok, és bár mostanában inkább olyan ételeket készítek el, ami gyorsan elkészül, korábban – de néha még most is, ha épp időm, és kedvem engedi – szerettem kísérletezgetni, és több ételt is kipróbálni. Valóságos szakácskönyv-gyűjteményem volt otthon, és amikor kiköltöztem Londonba néhány könyvet kihoztam magammal. Az egyik nem más, mint Laár András és Laár Györgyi húsmentes szakácskönyve, a 108 finomenális vegetáriánus recept (NEM, NINCS ELÍRVA), amiből nagyon sokszor főztem már, véleményem szerint az egyik legjobb szakácskönyv – de minden bizonnyal a legviccesebb is.
Ebből a könyvből van az alábbi – kedvenc sütemény receptem:
Sütőtökös-mákos pite
Hozzávalók: 40 dkg liszt, 20 dkg margarin, 10 dkg kristálycukor, 1 evőkanál rum (én ezt elhagytam), 1 csipet só, fél citrom héja, 1 zacskó sütőpor, 1 dl tej, 1 evőkanál zsemlemorzsa. A töltelékhez: 1 nagy sütőtök, 1 bögre darált mák, vaj, vagy margarin a dinszteléshez.
Elkészítés: A sütőtököt meghámozzuk, lereszeljük, összekeverjük a mákkal, és pár percig dinszteljük. A tészta hozzávalóiból lágy masszát készítünk. A tepsit kivajazzuk, majd a tésztát két tepsi nagyságú lapra nyújtjuk. Az egyiket a tepsibe rakjuk, zsemlemorzsával meghintjük, rákenjük a tölteléket, és ráhelyezzük a másik lapot. Villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben 200 fokon, kb. 20 percig sütjük. Kihűlés után szeleteljük.
Tölteléknek használhatunk almát, meggyet, szilvát, túrót, diót is.
A kép illusztráció, nem a fent említett könyvből van.
5. Családi tökfaragásnak is kiváló
Bár idén már véget ért, de jövőre is lesz. S hát kiváló családi program lehet a tökfaragás. A gyerekek – és kis szerencsével a felnőttek is – élvezik, elképesztő remekműveket lehet összehozni néhány óra leforgása alatt.
Családi programnak is kiváló.
Maga a töklámpás elnevezés Halloween ünnepének legfontosabb jelképe, amely egy Jack nevű tréfás, és leleményes kovács nevéhez köthető. Olyannyira tréfás volt ez a kovács, hogy még az ördögöt is megviccelte; mikor az eljött érte, hogy elvigye a pokolba. Jack megkérte, hogy válasszon egy almát az almafájáról, mire az felmászott egy hatalmas fa tetejére. Jack akkor egy keresztet rajzolt a fa törzsére. Mivel az ördög köztudottan irtózik a kereszt érintésétől, nem tudott lejönni a fáról. Jack csak azután engedte le az alvilági figurát a fáról, miután az megígérte, hogy cserébe gondoskodik róla, hogy Jack, aki életében sok rosszat tett, ne kerüljön a pokolba. Amikor Jack meghalt, a mennyországba nem engedték be iszákossága, és csínytevései miatt, ám a pokolban sem találhatott otthonra, mert az ördög is haragudott rá, amiért korábban túljárt az eszén. Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszautat az élők világába. Az ördög odadobott Jacknek egy izzó fadarabot a pokol tüzéből, hogy legalább vak sötétben ne kelljen kóborolnia az idők végezetéig. Jack beletette a mécsest egy kivájt fekete retekbe – más források szerint répába –, és azóta bolyong lámpásával a mennyország és a pokol között. A kelta retket (répát) az amerikaiak időközben tökre változtatták, (állítólag azért, mert abból több volt nekik), és a világító sárga gömb lassan Halloween szimbólumává vált.
Bár szerencsés voltam, mert a kétezres évek elején egy évet el tudtam tölteni Amerikában, és részt vehettem egy valódi Halloween-megmozduláson, én magam csak egyszer vetemedtem arra, hogy magamtól tököt faragjak. Bár ez olyannyira jól sikerült, hogy díjat is kaptam érte. Az ARGO2-film bemutatója előtt a film készítői és résztvevői szerveztek egy játékot, melynek során ARGO-tököt kellett faragni. Sosem csináltam ilyet, de úgy gondoltam, mi bajom lehet, ha belevágok egy olyanba, amit azelőtt nem próbáltam. Egy pólót nyertem vele, de számomra ennél is fontosabb volt az a hangulat, ami az alatt az idő alatt rám ragadt. És azért a hangulatért, valamint a közös élményekért igenis érdemes belevágni a sütőtök készítésbe.
Forrás:
A képek a pixabay oldalról valók.
Ez a cikk eredetileg a SzínesVilága magazinban jelent meg!
További cikkeket ITT OLVASHATSZ !
Cikkajánló